Educell, ImunoArt : možnost učinkovite terapije z matičnimi celicami v boju z COVID - 19

Educell: ImmunoArt, prebojna metoda terapije z mezenhimskimi matičnimi celicami se izkazuje za uspešno v boju z akutnim respiratornim distresnim sindromom (ARDS), ki se pojavlja pri kritičnih bolnikih okuženih s COVID -19. Prvi pacienti v Italiji in Srbiji že prejeli to terapijo.


Za COVID-19 ta trenutek ni učinkovitega zdravila. V zaključni fazi te bolezni se bolniki borijo s hudim vnetjem v pljučih, katerega posledica je lahko akutni respiratorni distresni sindrom (ARDS). Za ARDS zaenkrat ni zdravila, a se z uporabo mezenhimskih matičnih celic (MSC) ublaži njegove posledice, izboljša prebolevnost in izboljša možnosti ozdravitve okuženih. Podjetje Educell je razvilo lastno tehnologijo pridobivanja MSC in jo poimenovalo ImmunoArt.

educell miomir.JPG


»Ker so cepiva in zdravila za COVID -19 šele v razvoju, smo se takoj odzvali povabilu kolegov zdravnikov, klinikov iz tujine in na podlagi vzorcev, ki jih hranimo v biobanki, tudi takoj pripravili celične terapevtske pripravke, ter jih dali na voljo 3 pacientom za t.i. sočutno uporabo, « je povedal dr. Miomir Knežević, direktor biotehnološkega podjetja Educell, in nadaljeval: »Trenutno se trije pacienti v tujini zdravijo z našo ImmunoArt terapijo. Vemo, da je ta trenutek na svetu samo 5 podjetij, ki imajo ustrezna regulatorna dovoljenja, opremo in znanje ter tim, ki bi bil sposoben realizirati tovrstne terapije. Eden od njih je prav Educell.«

Video izjava dr. Miomirja Kneževića, direktorja Educell in člana Think Tanka HealthDay.si, je na voljo na tej povezavi. Prizadevanja Educell-a aktivno podpira tudi projekt ARTE, ki si prizadeva za večjo prepoznavnost regenerativne medicine in njenih učinkov.


V vnetih organih, v primeru ARDS je to sluznica v pljučih pacientov, imajo MSC sposobnost uravnavanja imunskega odziva (imunomodulacija) ter stimulacije regenerativnih procesov poškodovanga tkiva. Za pridobivanje terapevtskih celičnih pripravkov je potrebno matične celice zdravih ljudi – donorjev najprej pridobiti ter nato razmnožiti s posebnimi postopki v biotehnološkem laboratoriju. Bolniku se nato vnese zanj posebej pripravljen celični pripravek , v ustrezni prilagojeni količini. Vsaka terapija je namreč individualna, zato je nujno, da pacienta spremlja klinični tim, sestavljen iz zdravnikov in biotehnologov. Hitrost okrevanja pacienta je odvisna tudi od pacientovega imunskega stanja ter stadija bolezni. »Črpamo iz lastnih izkušenj, a se hkrati povezujemo z vrhunskimi partnerji in zdravniki iz celega sveta , je povedal dr. Miomir Knežević, direktor biotehnološkega podjetja Educell in zaključil: » naša prva klinična študijo s 30 pacienti je že v pripravi. Celične terapije lahko pomenijo velik preboj v medicini, a je varnost pacientov pri tem na prvem mestu.«
Zaradi COVID-19 je ta trenutek v svetu biotehnologije in razvoja zdravil izjemno urgentna situacija in s tem je tudi povezan boj za prestiž prvega, sposobnega predstaviti in dokazati varno in učinkovito terapijo za hude respiratorne zaplete, ki so posledica COVID-19. Poti do zdravila ali terapij je več, so pa v medicini postopki strogo regulirani, zato rešitev na kratki rok ni veliko. Ker je ključna hitrost, v Educellu ocenjujejo, da bo sposobnost sodelovanja prednost. Educell je zato konec marca povezal 13 podjetij in univerzitetnih bolnišnic v konzorciju Fight Against Corona! (FAC!). V konzorciju poleg partnerjev iz Indije, Izraela, Nemčije, ZDA in drugi držav sodelujejo tudi slovenski Nacionalni inštitut za
biologijo, Univerza v Ljubljani in zanjo Medicinska fakulteta ter Inštitut za mikorbiologijo in imunologijo. V tričlanskem Znanstveno-Raziskovalnem Svetu konzorcija sta poleg akademika prof. dr. Franca Strleta še prof. dr. Primož Rožman, dr. Stephen Minger in prof. dr. Bojana Beović z Infekcijske Klinike UKC v Ljubljani. Konzorcij se je prijavil na razpis Horizon 2020.

Kaj so mezenhimske matične celice? Zakaj je terapija z njimi aktualna za COVID - 19 paciente?

Celice, ki sestavljajo naša tkiva in organe tekom življenja propadajo, zato jih morajo nadomestiti nove. Gre za proces regeneracije tkiv, ki jih omogočajo nespecializirane celice t.i. matične celice. Mezenhimske matične celice (angl. Mesenchymal stem cells – MSC) so podskupina matičnih celic, ki jih najdemo v večini odraslih tkiv (za razliko od embrionalnih matičnih celic, ki jih najdemo samo v oplojeni jajčni celici razvijajočega se zarodka). Poleg že omenjene sposobnosti regeneracije različnih tkiv (kost, hrustanec, mišica,..) je njihova izredno pomemba lastnost sposobnost uravnavanja delovanja imunskega sistema. Sposobnost utišanja prekomerno aktiviranega imunskega sistema je tudi osnova za zdravljenje hudih respiratornih zapletov pri pacientih okuženih s COVID19. Torej, infuzija s pripravkom iz MSC (celična terapija) bi lahko pomembo zavrla delovanje imunskih celic, ki vodi v nepopravljivo poškodbo pljuč in posledično smrt najhuje prizadetih pacientov.

Kako se jih pripravi? Kako delujejo in kako se jih aplicira pacientu?

Mezenhimske matične celice (MSC), ki jih uporabljamo za zdravljenje pacientov se pridobivajo večinoma iz kostnega mozga, maščobnega tkiva ali tkiva popkovnice zdravih darovalcev. Iz omenjenih tkiv se po posebnih postopkih pridobijo posamezne celice, katere se goji/namnožuje v bioreaktorjih v visokotehnološko opremljenih laboratorijih, ki ustrezajo standardom farmacevtske industrije. Ko se pridobi dovolj veliko število celic za posamezne doze za zdravljenje, se jih pripravi v obliki t.i. celičnega pripravka, ki se običajno aplicira v veno (kot transfuzija krvnih pripravkov; intravenozna aplikacija). MSC delujejo tako, da regenerirajo poškodovana tkiva in da utišanjo prekomerno aktivni imunski sistem. 

Kako daleč je Educell s kliničnimi študijami, ki bi na širšem vzorcu potrdile učinkovitost teh terapij?

Educell je del mednarodnega konzorcija (13 partnerjev, 8 držav, 3 kontinenti; z znanji s področja celičnih terapij, razvoja bioreaktorjev in medicinskih pripomočkov, identifikacije in karakterizacije virusov, biofarmacevtske proizvodnje, kritične nege in vodenja kliničnih študij ter regulatornih zadev), ki nima samo raziskovalnih ambicij, pač pa operativno že raziskovalno in klinično povezano deluje. Klinične študije so v zaključni fazi priprav, želimo jih čimprej začeti. Ta trenutek urejamo zadnjo dokumentacijo s petimi klinikami v Srbiji in dvema klinikama v Italiji. Ključna regulatorna avtoriteta je Evropska agencija za zdravila (European Medical Agency; EMA), saj so za vse nas, ne glede na naglico, potrebni brezhibni postopki in centraliziran postop prijave kliničnih študij.

Kako konkurenčno je podjetje Educell s svojim znanjem tudi globalno?

Educell je slovensko biotehnološko podjetje, ki že več kot 20 let uspešno razvija celične terapije za zdravljenje pacientov, osnovane tudi na mezenhimskih matičnih celicah. Podjetje zaposluje 7 doktorjev znanosti s področja biologije, biotehnologije ter mikrobiologije ter 4 visoko usposobljene celične tehnologe. Od same ustanovitve dalje, raziskovalci sodelujejo v številnih domačih in tujih projektih. V okviru mednarodnih povezav so bile opravljene tudi mnoge doktroske disertacije. Podjetje ima tudi lastno biobanko, v kateri shranjuje celice in tkiva v vsebnikih s tekočim dušikom – krioprezervacija. Prav tako razpolaga z bioreaktorskimi sistemi, ki omogočajo pridobivanje večjega števila celic, kot jih lahko pridobimo z običajno “ročno” pridelavo, obenem pa še povišajo stopnjo varnosti tako pripravljenega celičnega pripravka. Vsi koraki pridelave celic je namreč izvajajo v visokotehnoloških laboratorijih, ki delujejo po smernicah farmacevtske industrije za proizvodnjo zdravil. Educellov inovativni celični pripravek ImmunoArt je bil razvit leta 2014 za zdravljenje hudih imunskih zapletov, ki nastanejo kot posledica presaditve darovanega kostnega mozga ob raznih onkoloških/hematoloških boleznih. Pripravek je bil izdelan za 11 pacientov s hudo obliko bolezni presadka proti gostitelju (angl. Graft versus host disease; GvHD). Glede na klinično izkazano učinkovitost utišanja imunskega odziva pri nekaterih pacientih, je pričakovati, da bi ImmunoArt lahko deloval tudi v primeru prekomernega odziva imunskega sistema pri pacientih s COVID-19.   




ARTE_RGB (2).jpg

Projekt ARTE želi programsko območje Italija-Slovenija razviti v referenčno točko evropskega ekosistema za inovativne terapije in regenerativno medicino. Okrepiti želi konkurenčnost območja in ga narediti privlačnega za naložbe v Smart Health ter okrepiti sodelovanje med italijanskimi in slovenskimi raziskovalnimi središči, bolnišnicami, podjetji, tehnološkimi parki in vlagatelji.

The ARTE project aims to develop the programme area of Italy-Slovenia area into a reference point of the European ecosystem for innovative therapies and regenerative medicine. It seeks to strengthen the competitiveness of the area and make it more attractive for investment in Smart Health and to enhance cooperation between Italian and Slovenian research centers, hospitals, companies, technology parks and investors.