Na vrednosti temelječa zdravstvena obravnava - anketa

Na HealthDay.si je tema Na vrednosti temelječe zdravstvene obravnave - NaVTeZ, ali s tujko Value Based Health Care - VBHC, na velika vrata vstopila v naš program konference HealthDay.si leta 2020, celotno konferenco smo posvetili tej temi.

V letu 2021 smo delo na tej tematiki intentizivirali, sprva s Strateškim posvetom o VBHC, ki smo ga organizirali 31. marca lani. Po tem smo se tej tematiki posvetili še bistveno bolj in v začetku druge polovice leta smo pod vodstvom Valentine Prevolnik Rupel zbrali Ekspertno skupino NaVTeZ. O tej temi javno vse do danes nismo spregovorili, zdaj vam skupino predstavljamo.

V skupini so:

Valentina Prevolnik Rupel, predsednica, IER, Petra Došenovič Bonča, EF, Dorjan Marušič, ZZS, Aleš Rozman, Klinika Golnik, Matej Drobnič, Ortopedska klinika Ljubljana, Anka Bolka, ZZZS, Anže Droljc, Better, Janko Burgar, Cosylab, Janez Bernik, Roche Slovenija in Biserka Simčič, MZ.

Ker je bil interes za vstop v skupino lani poleti velik, smo nato oblikovali še drugo skupino, ki smo jo poimenovali Opazovalci ekspertne skupine za NaVTeZ. V to drugo skupino še vedno sprejemamo angažirane posameznike.

HealthDay.si skrbi za operativno raven delovanja skupine, organizira sestanke, vodi dokumentacijo in članom ekspertom pomaga s pridobivanjem informacij. Delovanje skupine omogočajo vsi partnerji in podporniki HealthDay.si, tematiko NaVTeZ specifično podpirajo Roche Slovenija, Better in Cosylab, k podpori vabimo nove partnerje, tako javne kot zasebne.

Ekspertna skupina se je prvič sestala septembra, od takrat se redno sestaja vsak mesec. Cilja skupine sta dva:

  • pripraviti usmeritve za uvedbo metodologije Na vrednosti temelječe zdravstvene obravnave za ozek izbor storitev sprva znotraj ene specializacije

  • skozi dialog z vsemi ključnimi javnostmi pripomoči k uvedbi obračuna po metodologiji NaVTeZ v prvo specializacijo

Skupina je pripravila prvo vsebino, ki jo namenja vsem strokovnjakom v slovenskem zdravstvu, to je anketa o NaVTeZ. Anketa je zelo zahtevna, ni je mogoče izpolniti na hitro, na telefonu, kar tako.

Potrebuješ skoraj 30 minut časa. Miren prostor. Zdravstvo te mora zanimati. O NaVTeZ ne rabiš vedeti nič, ali pa o tem veš že vse. Anketa je tu: www.1ka.si/navtez.

Do tega trenutka, seznam še dopolnjujemo, je razdelitev ankete podprlo že veliko število najpomembnejših strokovnih organizacij v slovenskem zdravstvu, vsem se iskreno zahvaljujemo za pripravljenost:

  • Zdravniška zbornica Slovenije

  • Združenje za informacijsko tehnologijo pri GZS

  • Združenje za medicinske pripomočke pri GZS

  • AmCham Slovenija

  • Mednarodni forum znanstveno raziskovalnih farmacevtskih družb

  • Medicinska fakulteta, Univerza v Ljubljani

  • Fakulteta za zdravstvo, Univerza v Ljubljani

  • Ekonomska fakulteta, Univerza v Ljubljani

  • Zavod za zdravstveni management

  • Zdravstvena fakulteta Angele Boškin

  • Fakulteta za farmacijo

  • in drugi

Partnerski dogodek: Zdravstveno razvojni forum

Vabimo te na partnerski dogodek za management v zdravstvu

HealthDay.si svoje bralce vabi k udeležbi na Zdravstveno razvojnem forumu, 10. in 11. marca v Portorožu. Na Forumu se letno zbere prek 150 predstavnikov vseh pomembnejših deležnikov v sistemu zdravstvenega varstva. Med njimi so strokovnjaki kakovosti v zdravstvu, direktorji zdravstvenih ustanov, strokovni direktorji, vodje kakovosti, predstavniki panožnih zbornic, sindikatov ter zdravstvenih zavarovalnic in Ministrstva za zdravje. Na forumu bodo tudi letos podelili priznanja Najboljše prakse v zdravstvu.  

V zadnjem obdobju je področju digitalizacije v zdravstvu in posledično upravljanju podatkov, namenjena največja pozornost vseh ključnih deležnikov v zdravstvu. Slogan letošnjega foruma je »Edini vir resnice« in zajema vsebine iskanja rešitev za nadgradnjo celovitega sistema kakovosti in vzpostavitve enotnega skladiščenja podatkov. Pandemija in epidemija Covid-19 je jasno pokazala na blišč in bedo slovenskega zdravstva. Od izjemno predanih zdravstvenih delavcev in sodelavcev, do odsotnosti resnega upravljanja s tveganji in podatki. Zdravstvo razpolaga z množico podatkov, vendar smo se kljub temu znašli v precepu in razkolu o smiselnosti in potrebnosti posameznih ukrepov, saj so le-ti temeljili na različnih virih.

Z digitalno podprto integracijo vseh podatkov v zdravstvu in z njihovim poenotenjem ter razumljivostjo za različne uporabnike se vzpostavijo osnove za razvoj novih digitalnih zdravstvenih storitev in aplikacij, od telemedicine, analitike, do umetne inteligence ter podatkov o kazalnikih kakovosti, ki so nujno potrebni za odločanje tako  pri izvajalcih zdravstvene dejavnosti, kot za strateško načrtovanje razvoja zdravstva  na nacionalni ravni. Le s poenotenjem vodenja in upravljanja sistema kakovosti ter skladiščenja podatkov bomo omogočili enotni in edini vir resnice.

HealthDay.si ti kot partner Foruma omogoča za 40 EUR ugodnejšo prijavo. Ugodnost izkoristi z navedbo kupona »HEALTHDAY-40« ob prijavi na Forum.

 

Leto zdravstvenih aplikacij na recept v Nemčiji

Kako je vpeljava Zakona o digitalnem zdravju in certificiranih zdravstvenih aplikacij (DiGA) vplivala na primarno zdravstvo v Nemčiji? So na ta račun pridobili tudi pacienti? So zdravniki sprejeli nove terapevtske možnosti? Pogovarjali smo se z poznavalci trga, analizirali prve rezultate in predstavili pomen transformacije zdravstvenega sistema.

Članek je prevod izvirnega članka avtorja Arturja Olesha, ki je bil objavljen na portalu The Sidebar.

 
 

Sprejetje Zakona o digitalnem zdravju (Digitale-Versorgung-Gesetz - DVG) 7. novembra 2019 je tlakovalo pot aplikacijam na recept v zdravstvenem sistemu z letno porabo preko 410 milijard evrov. Sistem v Nemčiji je še vedno v zgodnji fazi digitalizacije. Nov zakon pa se je izkazal za dolgo pričakovano iskro, ki je razplamtela širše premike v zdravstvu, celo danes pomen zakona presega zgolj zakonodajno spremembo.

Tehnologija spreminja industrije. Zdaj je na vrsti tudi zdravstvo.

Predpise, ki so bili razviti v analogni dobi, je treba pregledati in posodobiti. DVG navaja, da bo “zdravstvo postalo še bolj na podatkih-temelječe”, medtem ko “inovativne strukture zdravstvenega varstva ponujajo velike priložnosti za zdravstvo” [1]. Kljub temu, se je le nekaj evropskih držav odločilo preoblikovati zakonodajni okvir, da bi se prilagodili prihodnosti. To se je precej spremenilo, odkar je pandemija COVID-19 razkrila ranljivosti trenutne zdravstvene strukture.

Iz implementacije aplikacij na recept v Nemčiji se lahko veliko naučimo. Po eni strani potrjuje kritične dejavnike uspeha za prevzem novih tehnologij: politično vodstvo in voljo, ki ji sledi odprt dialog z vsemi deležniki, izobraževanje in tesno sodelovanje med inovatorji in izvajalci zdravstvenih storitev. Po drugi strani pa razkriva pasti, ki se jim je mogoče izogniti.

Kako aplikacija postane pacientov zaupanja vreden digitalni pomočnik?

Od poletja 2021 lahko zdravniki predpišejo certificirano zdravstveno aplikacijo (DiGA) kateremu koli izmed 73 milijonov obvezno zdravstveno zavarovanih nemških državljanov. Med njimi so rešitve za podporo pri zdravljenju duševnih bolezni, sladkorne bolezni, migrene, nespečnosti in debelosti [2]. Za uvrstitev v imenik DiGA - uradni register predpisljivih in povračljivih digitalnih terapij - mora aplikacija prestati oceno Zveznega inštituta za zdravila in medicinske pripomočke (Bundesinstitut für Arzneimittel und Medizinprodukte, BfArM) [3].

DiGA je po definiciji medicinski pripomoček razreda I ali IIa, ki ga uporablja bolnik sam ali v sodelovanju z zdravnikom. Podpirati mora prepoznavanje, spremljanje, zdravljenje ali lajšanje bolezni, poškodb ali invalidnosti. DiGA ni aplikacija, ki služi primarni preventivni dejavnosti.

Postopek ocenjevanja upošteva funkcionalnost, kakovost, varnost podatkov ter interoperabilnost - podroben vodnik [4]. In kar je najpomembnejše – zdravstveno korist za paciente, ki mora biti podprta z znanstvenimi dokazi. Glede na to, da so klinična preskušanja draga in cenovno nedosegljiva, se lahko razvijalci prijavijo za začasno uvrstitev v imenik. V okviru tako imenovanega DiGA Fast-Track lahko zagotovijo zahtevane rezultate primerjalnih študij kasneje, tekom trajanja poskusne faze - v roku 1 leta. Proizvajalec določi ceno aplikacije, vendar le za prvih 12 mesecev, nato pa se o njej pogaja z Nacionalnim združenjem obveznega zdravstvenega zavarovanja.

Nadaljujte z branjem spodaj ...

 

Prof. Dr. Med. Jörg F. Debatin, MBA, predsednik Health Innovation Hub, spregovori o tem, kako je Zakon o digitalnem zdravju in certificirane zdravstvene aplikacije (DiGA) vplivali na primarno zdravstveno oskrbo v Nemčiji.

 

Skupne prednosti vpeljave pretehtajo stroške sprejetih certificiranih zdravstvenih aplikacij

Nemški DiGA Fast-Track je prvi te vrste na svetu, saj opredeljuje natančne zahteve in ima strukturiran proces vstopa na trg za digitalne zdravstvene aplikacije. Dvajset aplikacij je do septembra 2021 prešlo skozi postopek certificiranja. V tem obdobju so zdravniki predpisali 20.000 aplikacij. Trenutno je 75 % vseh DiGA začasno uvrščenih v imenik, kar potrjuje, da je možnost vstopa pred dokončnimi rezultati primerjalnih študij skozi Fast-Track zelo zaželena.

“Zame je najpomembnejše, da je leto po tem, ko je Zvezni inštitut za zdravila in medicinske pripomočke BfArM odprl postopek prijave digitalnih zdravstvenih aplikacij DiGA, prišlo do premika miselnosti v nemškem zdravstvenem sistemu. Danes se le še manjšina sprašuje o nujnosti digitalizacije zdravstvenega sistema,” pravi dr. Henrik Matthies.

Kot generalni direktor središča zdravstvenih inovacij (HIH), Think Tank, ki ga je ustanovilo Zvezno ministrstvo za zdravje pod vodstvom Jensa Spahna, dr. Matthies in njegova ekipa podpirajo vse deležnike v državi pri uporabi novega zakona v praksi.

"V zadnjih mesecih smo spoznali, kako pomembno je uporabljati zdravstvene podatke v korist pacientov in kako digitalne komponente, kot so elektronski zdravstveni kartoni bolnikov in e-recepti, dopolnjujejo nabor orodij za zdravstvene delavce."

DiGA je postala tudi mednarodna kratica za digitalno terapijo in aplikacije na recept. "Dvajset držav se je obrnilo na nas, da bi razumeli hitri proces Fast-Track, saj trenutno pripravljajo podobno zakonodajo," poudarja dr. Matthies. Oktobra 2021 je predsednik Emmanuel Macron napovedal, da bo Francija izvajala pristop DiGA Fast-Track v francoskem zdravstvenem sektorju [6].

Friedrich Lämmel, poslovodni partner berlinskega startupa Thryve, se strinja, da je digitalna terapija ključnega pomena za zdravstveno varstvo prihodnosti. Rešuje izziv zagotavljanja longitudinalne oskrbe za širok spekter nenalezljivih bolezni, ki predstavljajo veliko breme za bolnike in povzročajo ogromne stroške za plačnike zdravstvenih storitev.

“Regulatorni okvirji omejujejo raven inovativnosti v zdravstvenih sistemih in večina se ne premika tako hitro, kot bi si inovatorji želeli. Zato je bilo omogočanje digitalnih inovacij v zelo reguliranem okolju, kot je nemški zdravstveni sistem, pomemben cilj. Seveda ob predpostavki, da se bodo potrebne izboljšave izvajale sproti,” pravi Lämmel.

Do septembra 2021 je bilo v uradnem registru predpisljivih in povračljivih digitalnih terapij navedenih 20 izmed skoraj 100 prijavljenih. Zdravniki so aplikacije predpisali 20 000-krat. Se vam zdi to malo ali veliko?

Medtem ko bi nekateri pohvalili uspešen začetek organizacijskega in zakonodajnega okvira ter dolgoročni premik k visokokakovostnim in varnim aplikacijam za zdravje, se drugi osredotočajo na nezadostne informacijske kampanje, ki zahtevajo izpolnjevanje vključitvenih meril in pomanjkanje usposabljanj za zdravnike.

Do popolne vključitve digitalnih zdravstvenih aplikacij je še dolga pot. Najprej se morajo zdravniki privaditi na digitalna orodja, se naučiti izbrati pravo aplikacijo in jo nato vgraditi v klasične terapevtske pristope. To je veliko več kot le predpisovanje aplikacije namesto tablet. Upoštevati je treba številne vidike: dostop do tehnologije, znanje o uporabi, adherenco k digitalni terapiji in zaupanje vanje. Še vedno je težava tudi v tem, da niso vsi informacijski sistemi v ambulantni oskrbi brezhibno integrirani z DiGA.

“Mnogi pacienti in zdravniki še ne vedo, da imamo možnost uporabe aplikacije za terapijo,” potrjuje Birgit Bauer, strokovnjakinja za bolnike in zagovornica pacientov. Opozarja na nezadostno informacijsko strategijo: DiGA izkoristijo le dobro obveščeni bolniki, tisti, ki aktivno spremljajo novice o svoji bolezni. “Svojemu zdravniku sem morala razložiti, kaj so DiGA in kako se jih uporablja. In nisem izjema." Po podatkih, ki jih je objavil Tagesspiegel: 53 % zdravnikov do februarja 2021 še ni vedelo, kaj so digitalne zdravstvene aplikacije DiGA [5].

Toda to se lahko kmalu spremeni z organskim razširjanjem, saj so v glavnem pozitivne povratne informacije zgodnjih uporabnikov.

“Vidim paciente, ki so popolnoma navdušeni, ko ugotovijo, da obstaja še ena dodatna možnost za njihovo obvladovanje bolezni,” potrjuje Bauer.

Mnogi državljani, ki živijo s kroničnimi boleznimi, že uporabljajo brezplačne aplikacije za izboljšanje kakovosti življenja in spremljanje simptomov. Bolniki so odprti pri testiranju in uporabi novih stvari. Kljub temu so koristi za zdravje močno odvisne od bolnikovega sodelovanja.

“Če zdravnik bolnika ne motivira za uporabo orodja, izidov ne bo. Osredotočiti se moramo na to, kako združiti paciente in zdravnike pri sodelovanju in uporabi digitalnih zdravstvenih aplikacij. To bi moralo biti v ospredju vseh razprav, namesto tehničnih vprašanj, kot so cene ali povračilo,” poudarja Bauer.

Tehnologija je sredstvo za zdravstveno varstvo, ki je usmerjeno v rezultate

DiGA uvaja globoko strukturno spremembo. Ni presenetljivo, da bo potreben čas, da se trg umiri, spremeni obstoječo kulturo, kar bo prineslo prve rezultate. V zdravstvu ima digitalizacija svoj počasen tempo. Ker vpliva na zdravje ljudi, sta kakovost in varnost na prvem mestu – ne hitrost sprejema ali sama tehnološka rešitev.

Vzpostavitev pravnih temeljev je bila paradoksalno najlažji korak. Zdaj sledi dolgotrajen in pogosto frustrirajoč postopek izvajanja. Zdravniki in bolniki se morajo poučiti o novih priložnostih in spoznati prednosti digitalnih zdravstvenih aplikacij. Končno, DiGA predstavlja le en del sestavljanke, ki bi se moral prilegati drugim delom, da bi ustvaril popoln digitalni ekosistem z brezhibno izmenjavo podatkov za usklajeno potovanje pacienta v zdravstvenem sistemu.

“Trenutno je uporaba DiGA predvsem dodatek k vsem obstoječim zdravstvenim ukrepom. Izziv stalnega povečevanja izdatkov za zdravstveno varstvo se zdi sistemsko neizogibljiv. Vendar upam, da bomo z vzpostavitvijo strukture, osredotočanjem na rezultate in kakovost, oblikovanjem zdravstvenega varstva z vidika pacientove poti bolje izkoristili milijarde, ki so vsako leto porabljene v zdravstvu,” zaključuje dr. Matthies.

Pred DiGA je še en pomemben preizkus: prva pogajanja o cenah aplikacij. Digitalne aplikacije potrebujejo redne izboljšave glede na nove rezultate raziskav, zahteve glede varnosti podatkov in pričakovanja uporabnikov. IT inženirji in oblikovalci UX nenehno uvajajo nove funkcionalnosti in modifikacije, ki ustrezajo potrebam pacientov, najnovejšim raziskavam ali posodobitvam programske opreme pametnih telefonov. To zahteva čas in denar. Ali bodo zdravstvene zavarovalnice pripravljene povrniti nestatične cene digitalnih zdravstvenih rešitev? Kaj je treba storiti, da se vključijo zasebne zdravstvene zavarovalnice, ki pokrivajo 11 % nemških državljanov?

Sčasoma je postalo očitno, da je treba za uvrstitev mobilnih aplikacij med terapije ponovno razmisliti tudi o predpisih na drugih področjih.

Na primer – trženje v zdravstvu. V Nemčiji obstajajo številne omejitve, ko gre za promocijo medicinskih pripomočkov in farmacevtskih izdelkov. Za tako mlade inovacije, kot so digitalne zdravstvene aplikacije, je to močan omejitveni dejavnik glede načinov promocije pacientom in zdravnikom. Takšni zakoni zvežejo roke tudi ponudnikom zdravstvenih aplikacij, ki bi lahko postali gonilne sile kampanje.

Nemški DiGA dokazuje, da imajo predpisi, ki uvajajo "aplikacije na recept", pozitiven učinek na preobrazbo zdravstva. Po drugi strani pa tudi kaže, da so za dolgoročne spremembe potrebne agilne izboljšave, potrpežljivost ter intenzivno usposabljanje in napredovanje. Trdna regulacija je le prvi korak.


Strateški posvet o sledljivosti medicinskih pripomočkov: "Najprej skeniraj, potem implantiraj"

Vabljeni na strateški posvet o sledljivosti medicinskih pripomočkov: "Najprej skeniraj, potem implantiraj", ki bo potekal v sredo, 13. oktobra ob 14h.

Kako preprosto zagotoviti natančno informacijo, kaj imamo vgrajeno v telo? Predstavljajte si pacienta, ki so mu uspešno vstavili umeten kolk. Čez nekaj let proizvajalec javi, da ima kolk napako, ki bi lahko privedla do večjih zdravstvenih zapletov. Takoj je treba poiskati vse paciente, ki jim je bil vsajen ta medicinski izdelek - kolk. Zapis je verjetno v osebni evidence bolnika, tudi njegovega zdravnika. Sled se hitro izgubi v administrativni nepovezanosti. Ker ni dobre sledljivosti in zapisa v kartoteko, ki je na voljo v celotnem zdravstvenem sistemu, obstaja velika nevarnost za paciente, ki bi se ji bilo zelo preprosto izogniti. Enaka situacija se kaj lahko zgodi z žilnimi opornicami, katetri, prsnimi vsadki, ter številnimi drugimi medicinskimi pripomočki.

Na posvetu bomo s skupino strokovnjakov osvetlili različne vidike za zagotovitev sledljivosti medicinskih pripomočkov v celotnem zdravstvenem sistemu.

Dogodek poteka preko Zoom platforme. Povezavo prejmete par dni pred dogodkom na prijavljen mail.

PROGRAM

14:00 pozdrav Gregor Cuzak in Urška Rauter Gaber, voditelja skupnosti HealthDay.si
14:05 uvod, dr. Gordana Kalan Živčec
14:15 okrogla miza - voditelj pogovora: Mojca Cvirn, SRC Infonet / Think Tank HealthDay.si
15:00 povzetki strateškega posveta, Gregor Cuzak

UDELEŽENCI POSVETA

  • Gordana Kalan Živčec, Medico Veritas Postojna

  • Katarina Pirnat, Kirurška klinika, UKC Ljubljana

  • Boštjan Kersnič, SB Novo mesto

  • Marcia Elena Podboršek, samostojna ekspertinja

  • Marija Groznik Stanković, GS1 Slovenija

  • Andrej Čretnik, UKC Maribor

Posvet moderira Mojca Cvirn, SRC Infonet

sledljivost_banner.png

Slovenska virtualna gospodarska delegacija v Švici

Veleposlaništvo Republike Slovenije v Bernu in Stalno predstavništvo Republike Slovenije pri Uradu ZN in drugih mednarodnih organizacijah v Ženevi vas v sodelovanju z največjo slovensko skupnostjo za inovacije v zdravstvu HealthDay.si, Slovenskim inovacijskim stičiščem SIS EGIZ ter SRIP Zdravje – medicina vabi k sodelovanju v slovenski virtualni gospodarski delegaciji s področja prihodnosti zdravja, e-zdravja in medtech-a, ki bo Švico obiskala v sredo, 3. novembra 2021.

Virtualni program bo zajemal predstavitev in delavnico o vstopanju na švicarski trg, poslovanju na švicarskem trgu ter relevantnih zakonodajnih okvirih s posebnim poudarkom na področju tehnoloških podjetij s področja zdravja.

Spoznali bomo najboljše poslovne prakse na slovenskem in švicarskem trgu ter tkali nove stike in poznanstva na tem naprednem trgu. V sodelovanju s Svetovno organizacijo za intelektualno lastnino s sedežem v Ženevi bodo udeležena podjetja spoznavala pomen vrednotenja intelektualne lastnine in pomembne podrobnosti, ki jih morajo upoštevati tehnološka podjetja, v sodelovanju z Mednarodno zvezo za telekomunikacije pa bodo mlada zagonska podjetja svoje rešitve predstavila panelu strokovnjakov (pitching) s področja prihodnosti zdravja in tehnologij.

Program bo zaokrožala tudi javna panelna razprava o priložnostih, ki jih predstavlja umetna inteligenca na področju javnega zdravja in medicine.

 
Virtualna delegacija v Švici.png
Virtualna delegacija - program 19.9.png

Caretronic sistem NurseCare

Caretronic na Posvetu direktorjev SSZS predstavil rešitev za digitalizirano elektronsko beleženje nege in oskrbe varovancev

caretronic_slikca.jpg

V preteklem tednu je ekipa Caretronica v okviru Posveta združenja direktorjev slovenskih domov za starejše v Moravskih toplicah predstavila svoj lastno razvit napreden in inovativen proizvod  – sistem NurseCare.

V skladu s strategijo in vizijo Ministrstva za digitalno preobrazbo, ki stremi k vzpostavitvi elektronskega beleženja oskrbe varovancev, v Caretronicu z naprednim sistemom NurseCare omogočamo prav  digitalizirano elektronsko beleženje storitev v domovih za starejše in s tem poskrbimo, da se noben pacient, starejši ali zaposlen v zdravstveni negi ne počuti ogroženega, ter da mu je v vsakem trenutku zagotovljena učinkovita pomoč. Z naprednimi IT rešitvami si prizadevamo, da bo zdravstveno-negovalno osebje lahko pri svojem delu učinkovito, razbremenjeno administrativnih del, in da se bo lahko v celoti posvetilo svoji primarni nalogi – negi in oskrbi.

Na posvetu so poželi izjemen odziv udeležencev in zainteresiranih na naše razvojne tehnološke rešitve s področja zdravstvene nege, ki so eden izmed ključnih gradnikov na poti do celovite digitalizacije zdravstvene oskrbe v slovenskem prostoru.

Zdravnik.Mentor podjetjem pri HealthDay.si

"Samo zdravnik ve, kaj potrebuje zdravnik"

HealthDay.si, največja slovenska skupnost za inovacije v zdravstvu, v sodelovanju z Zdravniško zbornico Slovenije k sodelovanju vabi tiste zdravnike in zdravnice, ki bi želeli spoznati delo najbolj prodornih slovenskih podjetij v zdravstvu in jim pomagati pri razumevanju, kaj od njih želijo zdravniki.

HealthDay.si bo zdravnikom v uvodni delavnici predstavil delo s podjetji, nato bo vsak Zdravnik.Mentor opravil mentoriranje, vsak s svojim izbranim podjetjem. Cilj je odpiranje možnosti za dolgoročno sodelovanje Zdravnika.Mentorja s podjetjem. Sodelovanje bo plačano.

Za prijavo ali več informacij pišite na info@healthday.si. Rok za prijavo je 1. 9. 2021

Vabljeni na mreženjski dogodek: Zaljubimo se v znanost

 

Vodilna slovenska podjetja Novartis, Acies Bio, Geneplanet, Roche, Lenis farmacevtika, Sensum, Cosylab, SRC Infonet in Better, ki razvijajo rešitve na področju digitalnega zdravja in biotehnologije bodo na voljo, da jim pokažete vaše dosežke in spodbudite skupno sodelovanje.

Vabljeni: (bio)kemiki, farmacevti, biotehnologi, (bio)informatiki (tudi družboslovni!), matematiki, fiziki, elektrotehniki, inženirji strojništva, podatkovni znanstveniki ipd.

Startup podjetja! Izkoristite priložnost za srečanje in povezovanje z izkušenimi podjetji na področju digitalnega zdravstva.

Dogodek bo potekal v četrtek, 10. junija 2021, s pričetkom ob 14. uri. Družili se bomo ob dobri hrani in pijači, na zelenici pred Tehnološkim parkom Ljubljana.

Častni pokrovitelj dogodka je rektor Univerze v Ljubljani, prof. dr. Igor Papič.

PROGRAM DOGODKA

  • 14:00 – Registracija udeležencev

  • 14:15 – Pozdravni nagovor in okrogla miza: Ženske v znanosti, podjetništvu in poganjanju digitalizacije

    Gostje: Mateja Urlep, TikhePharma in NIBA Labs; Petra Kodrun, SRC Infonet; dr. Vesna Stergar, Lek Sandoz

  • 15:00 – Začetek 1. kroga pogovorov (pogovori bodo organizirani v 4-6 krogih)

  • 17:00 – Zaključek

*Pridružujemo si pravico do spremembe pri omejitvi sodelujočih v skladu z aktualnimi ukrepi za preprečevanje okužbe z virusom.

Dvojček delavnic za mala podjetja DIH.HealthDay.si 2021

 
Spletni delavnici_maj.png

Četrtek, 20. maj, ob 9ih na Zoom-u.

  • 9:00 Pozdrav Urška Rauter Gaber in Gregor Cuzak, HealthDay.si  

  • 9:05 MDR regulativa - vodi Marcia Elena Podboršek

  • 10:30 Pogovor s predavateljico in gostom Igorjem Rogljem iz podjetja Arrow Fast

  • 11:00 Zaključek

Četrtek 27. maj, ob 9ih na Zoom-u

  • 9:00 Pozdrav Urška Rauter Gaber in Gregor Cuzak, HealthDay.si  

  • 9:05 MDR regulativa - vodi Aljaž Podboršek, Cosylab

  • 10:30 Pogovor s predavateljem in gostjo Marcio Eleno Podboršek

  • 11:00 Zaključek

Delavnica je namenjena podjetjem inovatorjem, ki so registrirana v DIH.HealthDay.si.
Število mest je omejeno, prijave so obvezne. 

IMG_1689 (1).jpg

Marcia Elena Podboršek je v  več kot dvajsetih letih dela v javnem in zasebnem sektorju pridobila bogate delovne izkušnje na področju medicinskih pripomočkov, farmacije in zdravstva. Po izobrazbi je magistra farmacije.

Njeno strokovno področje je znanje o predpisih in delovanju trga medicinskih pripomočkov v Evropski uniji. Kompetence na področju medicinskih pripomočkov je pridobila, kot imenovani nacionalni ekspert za RS v času delovanja pri nacionalnemu pristojnemu organu (JAZMP). Sodelovala je pri sprejemanju nove evropske zakonodaje skupaj z Evropsko komisijo ter njihovi implementaciji v prakso. Kot zastopnica za RS je bila med ustanovnimi člani MDCG za MDR in IVDR.

Ima izkušnje kot ocenjevalka za imenovanje priglašenih organov za medicinske pripomočke doma in v tujini. Kot članica je sodelovala pri delu delovnih skupin CAMD za izvajanje MDR in IVDR in se udeleževala rednih sestankov organa in delovnih skupin pod okriljem Evropske Komisije.

V letošnjem letu se je začela se je izobraževati o osnovah agilnih metod in poslovnem modeliranju (Marketing 3.0).

Svoje znanje in izkušnje sedaj deli s svetovanjem gospodarskim subjektom na področju medicinskih pripomočkov, ki se srečujejo z izzivi pri implementaciji novih zakonodajnih zahtev.

aljaž podboršek.png

Aljaž Podboršek je vodja kakovosti v podjetju Cosylab, njegove izkušnje v podjetju pa segajo že 15 let nazaj. V tem času je v podjetju implementiral sistem vodenja kakovosti po ISO9001 in ISO13485 najprej v Sloveniji, kasneje pa tudi v Švici in na Kitajskem.

Aljaž se aktivno ukvarja z razvojem procesov povezanimi z razvojem medicinke programske opreme in s tem področjem povezanimi standardi: IEC62304, ISO14971, IEC 60601... ter ob tem uspešno vodi QA ekipo.

Cosylab je podjetje specializirano za razvoj medicinskih naprav za zdravljenje raka s protonsko terapijo. Produkti razviti s strani Cosylaba so prodani strankam po celem svetu in tako sledijo različnim regulatornim zahtevam od pokrivanja zahtev MDRja, FDA do CFDA zahtev. 

NIJZ realiziral prvo čezmejno naročanje

NIJZ je v okviru nacionalne rešitve eNaročanje skupaj s partnerji realiziral prvo čezmejno naročanje pacientov na zdravstvene storitve, ki je začelo delovati 1.4.2021. V pilotni del projekta sta na slovenski strani vključeni MO Nova Gorica ter Občina Šempeter-Vrtojba, na italijanski strani pa goriška občina (Comune di Gorizia).

Ustanove, ki trenutno sodelujejo pri čezmejnem naročanju in izvajanju storitev so Splošna bolnišnica Nova Gorica, Zdravstveni dom Nova Gorica in goriška bolnišnica "L’Azienda per l'Assistenza Sanitaria n. 2 “Bassa Friulana - Isontina". Zaenkrat se lahko pacienti naročijo in v sosednji državi opravijo nekatere diagnostične radiološke storitve.

Upamo, da se bo ob uspešnem poteku pilotnega čezmejnega izvajanja zdravstvenih storitev širil nabor storitev ter sodelujočih ustanov in regij na obeh straneh meje. V bodočnosti pa si želimo, da bi podobne projekte v okviru eZdravja lahko izvedli tudi z drugimi, predvsem sosednjimi državami.

HealthyFitnes projekt

healthyFitness.png

Pred izbruhom COVID-19 je fitnes industrija po vsem svetu cvetela. Vendar je pandemija izredno vplivala na svet fitnesa, njene posledice so velike. Najpomembnejše, tradicionalni model fitnesa ne ustreza uporabnikom in trenutnim ukrepom. Fitnes storitev je treba izboljšati. In napredna tehnologija (na primer AI in CPS) je ključ do te preobrazbe.

HealthyFitness projekt bo utrl pot novi generaciji tehnološko vodenih fitnes storitev, ki bodo uporabnike postavile v središče digitalizacije, kot prikazuje spodnja slika.

Projekt HealthyFitnes je bil podprt v okviru razpisa DIH4CPS, ki deluje v okviru pobude Smart Anything Everywhere in pospešuje sprejemanje naprednih digitalnih tehnologij ter kiber-fizičnih sistemov (CPS) s strani malih in srednje velikih podjetij v EU.

Srečno Mojca, zdravo Urška!

Mojca Cvirn se po 5 letih posljavlja od vodenja HealthDay.si, Gregorju Cuzaku se pri vodenju skupnosti pridružuje Urška Rauter

Mojci ob nastopu nove službe želimo veliko uspeha. Od HealthDay.si pa se ne bo v celoti poslovila, saj postaja članica Think Tanka HealthDay.si in se pridružuje vodilnim strokovnjakom in ustvarjalcem na področju inovacij v zdravstvu, oskrbi, digitalnih in bioloških tehnologijah, ter drugih sorodnih področjih, ki prispevajo k našemu boljšemu zdravju, počutju in bivanju.

Mojčin poslovilni intervju z Urško in Gregorjem si poglej na videu tukaj: https://youtu.be/8yDSPi0KnEE

Povabilo k registraciji za izbor Generacije 3.0

Rok za prijavo podaljšan do: 8. marca 2021

Boš tokrat med izbranci Generacije 3.0 HealthDay.si?

gen1 in gen2.png

Do 8. marca je rok za prijavo v Register inovacij DIH.HealthDay.si. To je tudi podlaga za izbor tvojega podjetja med 5 izbranih Generacije 3.0.

Vsem inovativnim podjetjem na področju zdravstva bomo tudi v letu 2021 omogočili vrhunska predavanja na področjih:

  • smernice od ideje do pacienta,

  • skladnost z MDR in IVDR,

  • klinične raziskave in klinične evalvacije,

  • sistem vodenja kakovosti pri razvoju rešitev,

  • poslovni modeli v zdravstvu,

  • farmakoekonomika in uvrstitev med plačane storitve,

  • marketing v zdravstvu.

Izbranim podjetjem v Generaciji 3.0 bomo omogočili še:

  • promocijo na HealthDay.si in pri partnerjih,

  • mentoriranje,

  • predstavitev zavarovalnicam,

  • uvrstitev v Show of Innovation.

Ob koncu leta 2021 bomo razglasili Zdravstveno inovacijo leta.

Med registriranimi podjetji bomo nekatera prosili za dodatne predstavitve Think Tanku HealthDay.si. Če si že registriran, potem ponovna prijava ni potrebna. Vse že registrirane bomo v tem tednu o tem posebej obvestili. Predstavitve bodo potekale v prvih dveh tednih marca. Izbor Generacije 3.0 bo z glasovanjem izbral Think Tank HealthDay.si, objavili ga bomo v marcu 2021.

Timotej Vitez, MESI: V prihodnost zremo optimistično.

Pogovarjali smo se s Timotejem, skrbnikom ključnih kupcev, podjetja MESI o tem koliko truda so vložili v registracijo medicinske naprave pri FDA in kam gre podjetje v 2021.

MESI je konec leta 2020 zaključil prvi del težko pričakovane FDA registracije MESI mTABLET sistema. To je skupno že tretja registracija, ki jo je podjetje MESI uspešno opravilo pri Upravi za hrano in zdravila pod okriljem ministrstva za zdravje (FDA). V letošnjem letu pričakujemo še tri uspešno zaključene postopke, kar nam bo omogočilo, da poleg novega brezžičnega merilnika gleženjskega indeksa MESI mTABLET ABI,  ameriškim zdravnikom in sestram ponudimo tudi ostale brezžične diagnostične module, ki so del sistema MESI mTABLET in jimtako omogočimo lažje in enostavnejše diagnosticiranje bolezni na primarni ravni.

Glede na čas in energijo, vloženo v postopke registracije, lahko ZDA označimo kot enega izmed prioritetnih trgov v letu 2021, saj predstavlja ogromen potencial za naš MESI mTABLET produktni portfelj, tako z vidika prodaje, kot tudi sklepanja industrijskih in razvojnih partnerstev. Postopek registracije je seveda dolgotrajen in zapleten, še posebej ker gre za inovativen produkt, ampak z voljo in vztrajnostjo je seveda mogoče rešiti vse ovire na poti do odobritve. Ekipa, ki je skrbela za pripravo dokumentacijo ter vseh potrebnih testov in poročil je opravila izjemno delo v preteklem letu. 

 MESI sočasno razvija številne majhne in velike evropske ter mednarodne trge, zato je težko izpostaviti prav vse.

Poleg ZDA so v letu 2021 med fokusnimi trgi velike države članice EU, kjer MESI gradi svojo prisotnost z lastnimi organizacijskimi in prodajnimi kapacitetami. Sem uvrščamo Francijo, Španijo in Nemčijo. V slednji smo tudi v začetku leta uradno registirali podružnico - MESI Deutschland GmbH, kjer bo nemška ekipa skrbela za koordinacijo in razvoj nemškega trga. V kratkem bosta zaključena podobna postopka v Španiji in Franciji. V Italiji pa smo v preteklem letu pričeli s pridobivanjem prodajnih agentov, kar nam bo ravno tako dalo nov zagon z neposredno prisotnostjo na trgu po izjemno težkem letu 2020. 

Veliko si v letošnjem letu obetamo tudi od ostalih EU trgov, ki jih uvrščamo med zrele, npr. Finska, Švedska, Slovaška, Madžarska, Združeno Kraljestvo, Belgija in Nizozemska ter na mednarodni ravni Avstralija. Aktivno pa razvijamo tudi bolj zahtevne mednarodne trge, kjer so vstopne ovire za tuje proizvajalce tudi svojevrsten izziv - Indija,. Hong Kong, Singapur, Brazilija, Južna Koreja, itd. V prihodnost tako zremo z velikim optimizmom in prepričanostjo da so izzivi, ki nam jih je prinesla pandemija v letu 2020, zgolj trenutek v zgodovini, ki bo nekoč krojil le še vsebino učbenikov, ne pa tudi naših življenj.

Več o uspešni registraciji produkta si lahko preberete v sporočilu za javnost

Mnenje strokovnjaka: Slovensko digitalno zdravstvo v 2021

Anžeta Droljca iz podjetja Better smo vprašali o stanju digitalnega zdravstva v Sloveniji in kaj lahko pričakujemo v letu 2021. Objavljamo njegov kratek blog v angleščini.

anže.png

In Slovenia, we can be proud of the achievements in eHealth on a national level - we have entirely digitised ePrescriptions, eReferrals, comprehensive patient summary, and interoperability backbone, enabling medical teams across all levels of care to always have the latest patient information available. < 2mio individuals have at least one record in the Patient summary, and there are already > 51 mio structured and unstructured records stored.

The modular and open data-driven backbone infrastructure has enabled Slovenia to implement in 2 weeks a centralised and real-time:

  • collection of COVID-19 screening results,

  • automatic SMS notifications to individuals reducing the need for manual calls,

  • automated reporting to the national database on infectious diseases for epidemiological monitoring,

  • information on positive patients is available to healthcare providers as a time-limited alert through the Patient summary document.

Like many western countries, Slovenia is facing the challenge of an aging population and an increase of patients with one or more chronic conditions. To successfully address the increasing complexity of people’s health experience, needs, health inequalities, and unnecessary admissions to hospitals, Slovenia will have to implement new models of care that shift from treating for illness to focus on prevention, wellbeing, and value-based care, which is designed around individuals’ needs, rather than around separate organisations and with focus on prevention. To be successful in this transformation, more emphasis is needed on digital transformation and tighter collaboration of health and care providers connecting them into a national integrated care system (ICS) similar to good practices in the UK, Finland, and other developed countries.

The ambitious digital transformation that needs to happen will only be possible if we will set up a data-driven digital health platform that will enable different stakeholders from health & care teams to patients to easily and rapidly assemble user friendly and fit for purpose apps and solutions that will seamlessly and securely share and use not just the patient data but also patient pathways, decision support, AI, …

Čestitka

čestitka 2021.png
 

HealthDay.si je kratico 5D2020 prvič objavil maja 2019 (tukaj). Takrat smo zapisali:

Naš cilj je 5D2020, oziroma 5 inovatorjev z digitalno rešitvijo uvrstiti na plačilne sezname slovenskih zdr. zavarovalnic. Cilj je preambiciozen, nedosegljiv, a je tak prav z namenom, da nas vse skupaj poveže v prizadevanju, da v slovenski zdravstveni sistem spravimo inovacije, ki na prvo mesto postavljajo boljše zdravje pacientov. Če to dosežemo ob stroških, ki so za zdravstveni sistem manjši od obstoječih, potem do uveljavitve inovacij ni daleč.

Rešitve, ki so dosegle uvrstitev na seznam plačanih storitev, so:

  • Telekap, Nevrološka klinika Ljubljana, dr. Bojana Žvan, 2015

  • Meritev možganskih lezij pri multipli sklerozi Quantim, Fakulteta za elektrotehniko, UL, dr. Žiga Špiclin, 2019

  • telekonzultacija, ZZZS in različni ponudniki, april 2020

  • Meritev atrijskih fibrilacij s prenosno EKG napravo, Savvy, podjetje Saving, julij 2020

  • izenačitev obravnave v ordinaciji z obravnavo na daljavo za vrsto indikacij, ZZZS in različni ponudniki, september 2020

Zahvala za to, da smo skupaj dosegli gre najprej inovatorjem, a tudi odziv ZZZS s partnerji v času pandemije je bil pravilen. Rešitve eZdravja, za katere skrbi NIJZ (eRecept, eNapotnica in eNaročanje, ePosvet, itd) prav tako morajo biti omenjene. Poznamo tudi Teleradiologijo, Teletransfuzijo in Telefarmo. Vendar v letu 2021 in letih, ki sledijo, želimo veliko več.

Si tudi ti predstavljaš zdravstveni sistem, v katerem bolniki na obravnavo ne bodo čakali mesece in leta, v katerem zdravniki ne bodo administratorji za pisanje napotnic, administratorji pa ne strojepisci, v katerem bodo podatki s kateregakoli zdravstvenega pregleda na varen način na voljo izbranim zdravnikom, v katerem bomo dejansko skrbeli bolj za zdravje kot za zdravljenje bolezni, v katerem bo zdravljenje prilagojeno mojemu genomu, v katerem bo mogoče kronične bolnike spremljati kontinuirano in ukrepati pravočasno?

Če si vse to predstavljaš, se priključi HealthDay.si in skupaj izboljšajmo zdravstveni sistem. Smo odprta in dinamična skupnost, zato nam svoje predloge za naše skupne cilje lahko pošlješ na info@healthday.si. Skupaj smo močnejši.

Srečno 2021!

Urška Rauter Gaber, Mojca Cvirn in Gregor Cuzak

čestitka 2021 noga.png

7. delavnica v programu DIH.HealthDay.si: Digitalni marketing v zdravstvu

webinar7.png

Na zadnji, sedmi delavnici v okviru programa DIH.HealthDay.si se bomo spoznali s temo, ki je nujen del formule za uspeh podjetja; marketing. Vendar, marketing v zdravstvu ni enak kot v večini drugih industrijah: stranke so visoko izobražene, kritične, končni uporabniki do produkta (ponavadi) ne dostopajo direktno, zakonodaja strogo omejuje prodajne kanale, vsebino marketinških sloganov in še in še.

Ponovno, zdravstveni sektor vsebuje dodatno kompleksno noto, katere razumevanje je ključno za uspšeno prodajo in marketinške pristope. Kljuub temu pa je zdravstveni sektor, najhitreje rastoči sektor in obstajajo uveljavljene dobre prakse in z veseljem jih delimo z vami.

3. 12. ob 9:00 na platformi Zoom bo z nami Jaka Kladnik iz podjetja Better, enega izmed najprodornejši in najuspešnejših podjetij na področju razvoja digitalnih storitev za zdravstvo.

Četrtek, 3. december, ob 9ih na Zoom-u.

  • 9:00 Pozdrav Mojca Cvirn in Gregor Cuzak, HealthDay.si  

  • 9:05 Jaka Kladnik, manager za digitalni marketing, Better

  • 9:50 Pogovor z gostom

  • 10:30 Zaključek

Delavnica je namenjena podjetjem inovatorjem, ki so registrirana v DIH.HealthDay.si.
Število mest je omejeno, prijave so obvezne. 

Jaka kladnik iz podjetja better, ki verjame, da bi zdravstveni podatki morali biti odprti in na voljo za inoviranje.

Jaka Kladnik, bivši prodajnik, danes pa strokovnjak za marketing, z več kot 10 letnimi izkušnjami na mestu direktorja prodaje pri različnih IT podjetjih, tudi v mednarodnih vodah. Kot direktor prodaje se je pridružil eni izmed najbolj agilnih agencij za digitalnim marketing, kjer je deloval kot svetovalec za dobro poznane evropske blagovne znamke. Ta zaposlitev je pospešila željo po preusmerjanju in poglabljanju znanja ter spretnosti na področju marketinga.

Kot marketinški strokovnjak se navdušuje nad hekanjem rasti (growth hacking), poslovnimi modeli in digitalnim marketingom na splošno, še posebej, ko se prepleta z managementom 3.0 in drugimi agilnimi praksami. Slednje namreč v proces prinašajo večjo prožnost, samoorganiziranost in vodljivost marketinga, ki neskončne projekte brez jasnih ciljev spreminja v jasno opredeljene naloge polne zaključkov.

To je še posebej pomembno pri marketingu na področju rešitev za zdravstvo, ki ima posebne naročnike, in zahteva navigiranje med različnimi skupinami kupcev in uporabnikov.

6. delavnica v programu DIH.HealthDay.si 2020: Poslovni modeli v zdravstvu

Na šesti delavnici, ki jo organiziramo pod pokroviteljstvom EIT Health v sodelovanju Ljubljanskega univerzitetnega inkubatorja in HealthDay.si nam bo Jaka Levstek, direktor D.Labs, vodilne tehnološko storitvene družbe za startupe v Londonu.

Delavnica bo potekala na Zoomu.

Četrtek 19.11., od 9h do 11h, Zoom

  • 9:00 Pozdrav Mojca Cvirn in Gregor Cuzak, HealthDay.si  

  • 9:05 Jaka Levstek, direktor D.Labs

  • 9:50 Pogovor z gostom

  • 10:30 Zaključek 


Delavnica je namenjena podjetjem inovatorjem, ki so registrirana v DIH.HealthDay.si.
Število mest je omejeno, prijave so obvezne.

Vabimo te tudi pri sodelovanju na preostalih delavnicah DIH.HealthDay.si v sodelovanju z LUI.

jaka levstek.jpeg

Jaka Levstek

Jaka je podjetnik, mentor in predavatelj. Kot soustanovitelj in direktor podjetja D.Labs, je svetoval o produktni strategiji in rasti preko 50 zagonskim podjetjem, od katerih so trije postali t.i. samorogi. D.Labs je danes v Londonu prepoznano kot eno najboljših tehnološko-storitvenih družb za startupe.

Sicer predava na magistrskem študiju strateškega marketinga na Imperial College Business School, kjer je tudi CEO-in-Residence, ter deli znanje in izkušnje na univerzi v Cambridgu, UCL, Lausanne, LSE in drugod. Jaka je dolgoletni mentor na vrhunskih akceleratorjih po Evropi in avtor v akademskih publikacijah na temo transparentosti v marketingu.

vsi logoti skupaj.png

Podporniki in partnerji HealthDay.si

 
sava zav logotip.jpg
 
tplj web.jpg
echalliance.jpg
 

5. delavnica v programu DIH.HealthDay.si 2020: Klinične raziskave - praktični pristop

klinične.png

četrtek 5.11., od 9h do 11h, Zoom

Na peti delavnici, ki jo organiziramo pod pokroviteljstvom EIT Health v sodelovanju Ljubljanskega univerzitetnega inkubatorja in HealthDay.si si bomo podrobneje pogledali, kako podjetje izvede klinično raziskavo ali klinično evalvacijo, s čimer dokažemo, da naš medicinski pripomoček doseže pričakovani klinični učinek.

Predavateljica bo Tamara Odar iz podjetja Adax. Podjetje je pravi CRO, clinical research organisation, torej podjetje, ki je specializirano za načrtovanje in izvedbo kliničnih raziskav.

Delavnica bo zaradi ukrepov potekala na Zoomu.

Urnik

5.11., od 9h do 11h, Zoom

9:00 Pozdrav Mojca Cvirn in Gregor Cuzak, HealthDay.si  

9:05 Tamara Odar, clinical research associate

9:50 Pogovor z gosti

  • Tamara Odar, Adax

  • Daniela Truden, Derma Art

  • Dominika Tompa Majcen, Enikam Oxi

10:30 Zaključek 


Delavnica je namenjena podjetjem inovatorjem, ki so registrirana v DIH.HealthDay.si.

Število mest je omejeno, prijave so obvezne.


Vabimo te tudi pri sodelovanju na preostalih delavnicah DIH.HealthDay.si v sodelovanju z LUI.

Tamara Odar.jpg
 

Tamara Odar

Tamara Odar je svojo pot v svet medicinskih pripomočkov začela leta 2012 pri Javni agenciji za zdravila in medicinske pripomočke kot strokovna svetovalka na oddelku za medicinske pripomočke. Od leta 2014 pa je zaposlena pri podjetju ADAX International d.o.o. kot strokovna sodelavka za klinične raziskave in strokovna sodelavka za regulatorne zadeve. Tu je, med drugim, zadolžena za vodenje kliničnih raziskav in svetovanje na področju medicinskih pripomočkov, predvsem pripravo kliničnih ocen.

vsi logoti skupaj.png

Podporniki in partnerji HealthDay.si

tplj web.jpg
echalliance.jpg